W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną, czas jakby biegnie wolniej. Nie mamy w tym okresie możliwości przeprowadzenia treningów, co sprzyja przemyśleniom i analizie.

Przyszła więc pora na podsumowanie jesienno-zimowej działalności programu „Aktywny Junior” realizowanego przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Połańcu.

W naszym programie aktywnie uczestniczy ok 160 dziewcząt i chłopców z terenu Miasta i Gminy Połaniec, ale także
i ościennych miejscowości. Swoją działalność skupiamy na prowadzeniu treningów piłkarskich, udziału w sparingach, turniejach, obozach sportowych związanych z tą jakże popularną dyscypliną sportu.

Pokrótce chcielibyśmy przedstawić Państwu pracę w każdej kategorii wiekowej.

            Naszą najmłodszą grupę, pieszczotliwie nazywaną „przedszkolem piłkarskim” stanowią chłopcy z rocznika 2014 i 2015. Zainteresowanie wśród dzieci w tej kategorii jest na tyle duże, iż trenerzy Grzegorz i Tomasz musieli podzielić drużynę na dwie grupy treningowe. Trening polega na zabawie, podczas której trenerzy wplatają pierwsze zagadnienia z koordynacji ruchowej połączonej z podstawowymi elementami treningu piłkarskiego. To jest to nad czym trenerzy skupiają się w swojej pracy z naszymi „Maleństwami” 🙂 Chłopcy mieli już okazję zadebiutować na obiektach PCS w Staszowie w rywalizacji ze swoimi rówieśnikami z okolicznych szkółek piłkarskich.

            Kolejną grupę stanowią „Skrzaty” z rocznika 2013. Podopieczni trenerów Sebastiana i Damiana oprócz treningów, które odbywają się podczas sezonu zimowego na hali przy Szkole Podstawowej w Połańcu, brali udział w turniejach organizowanych przez Stal Mielec i Siarkę Tarnobrzeg. Rozgrywali również sparingi z lokalnymi drużynami. Praca w tej grupie skupiona jest głównie na elementach koordynacji ruchowej, grach 1×1, 2×2, zabawie z piłką, podobnie jak i  w młodszej grupie jest to etap w życiu piłkarza, czyli „ja i piłka”.

            Następną grupę stanowią „Żacy Młodsi” (2012) prowadzeni przez trenera Macieja. Chłopcy w tej kategorii wiekowej udanie zadebiutowali w rozgrywkach Ligi Żaka Młodszego organizowanych przez Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej
Już ośmiolatkowie mają okazję debiutu w rozgrywkach ligowych. To udało się naszej drużynie znakomicie. Jesienią wygrali swoją grupę w tych rozgrywkach na szczeblu Podokręg Sandomierz, tym samym uzyskując możliwość udziału w półfinałach wojewódzkich które planowane są na wiosnę. Ponadto nasi młodzi adepci futbolu wygrali halowy turniej Termalica Cup, brali udział w turnieju Siarka Cup czy Mikołajkowym turnieju PGE w Mielcu, w którym również udało się uplasować na najwyższym stopniu podium. Na koniec sezonu zimowego zakwalifikowali się oni do finałów wojewódzkich halowych turniejów o Puchar Prezesa Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. W drodze do finałów nasi Żacy wspaniale spisali się wygrywając półfinały organizowane w Kielcach, pokonując między innymi drużynę gospodarzy.

            „Żak Starszy” rocznik 2011 – również nie próżnował w ostatnim czasie. Podopieczni trenera Łukasza drugi sezon biorą udział w rozgrywkach ligowych Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Chłopcom z tego rocznika już drugi raz z rzędu udało się odnieść zwycięstwo w tych rozgrywkach na szczeblu Podokręg Sandomierz zyskując w ten sposób możliwość udziału
w półfinałach wojewódzkich planowanych na wiosnę. Nasi Żacy brali również udział w dużej ilości sparingów z rówieśnikami
z pobliskich akademii piłkarskich. Także w Turnieju Termalica Cup, Mikołajkowym turnieju PGE organizowanym przez Stal Mielec oraz halowym turnieju „Ferie w Podokręgu Sandomierz” rozegranym w Osieku. W rozgrywanym przez nas w roli gospodarza, półfinale halowych rozgrywek o Puchar Prezesa ŚZPN niestety nie udało się nam wywalczyć awansu. W tej kategorii wiekowej mamy liczną grupę dzieci. W dwóch grupach treningowych to łącznie ponad trzydziestu młodych piłkarzy.

          Należy nadmienić również, iż kilku chłopców z rocznika 2011 wspólnie z chłopcami z rocznika 2010 awansowali do finałów wojewódzkich rozgrywek o Puchar Tymbarku, które zostaną rozegrane w maju na obiektach w Nowinach.
Chłopcy powalczą tam o wyjazd na finał krajowy, który zostanie rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie.

            „Orlik Młodszy” (2010) to drużyna prowadzona przez trenera Grzegorza. Chłopcy z tego rocznika również aktywnie spędzili sezon jesienno-zimowy. Tak jak młodsi koledzy wywalczyli awans w rozgrywkach ligowych ŚZPN. Zajęli drugie miejsce w swojej grupie Podokręgu Sandomierz. W grudniu chłopcy brali udział w ciekawym turnieju organizowanym w Staszowie, gdzie rywalizowali m.in. z Kieleckimi drużynami. Nasza drużyna brała także udział w  turnieju „Ferie”. Początkiem marca nasza sekcja wywalczyła sobie, w miejscowości Wojciechowice awans do finału halowych rozgrywek o puchar Prezesa ŚZPN, których zwieńczenie planowane jest w Kielcach. W międzyczasie, chłopcy rozgrywali wiele sparingów z rówieśnikami na naszym terenie.

            „Orlik Starszy” (2009) podopieczni trenera Marcina również wywalczyli jesienią awans z Podokręgu Sandomierz do półfinałów ligowych rozgrywkach ŚZPN, zajmując drugie miejsce w swojej grupie. Natomiast jak burza przeszli przez okręgowe, a później półfinałowe eliminacje halowych rozgrywek o Puchar Prezesa ŚZPN. W roczniku 2009 zdążyliśmy rozegrać finał w stolicy województwa ostatecznie zajmując w nim szóste miejsce. Chłopcy również brali udział w sparingach
a także turniejach feryjnych pod egidą ŚZPN.

            Najstarsza grupa programu Aktywny Junior to chłopcy z rocznika 2007 i 2008. Podopieczni trenera Pawła uczestniczą w rozgrywkach Ligi Młodzika Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Grają także wiele sparingów z zaprzyjaźnionymi drużynami.

 

           Ostatnią grupą, której działanie chcielibyśmy przybliżyć jest drużyna dziewcząt. Zawiązana stosunkowo niedawno,
gdyż w październiku 2018 roku. Podopieczne trenera Łukasza mają co prawda utrudnione możliwości piłkarskiej rywalizacji
z rówieśniczkami, ponieważ w naszym regionie piłka kobieca jeszcze nie jest wystarczająco popularna. Nie ma wielu ośrodków specjalizujących się w treningu piłki nożnej wśród dziewcząt. W obecnym czasie zmierza to we właściwym kierunku, obserwuje się, iż coraz więcej akademii stawia na piłkę kobiecą. Co najważniejsze, płeć piękna chętnie garnie się do tej dyscypliny sportu. Dlatego też wykorzystujemy każdą okazję do boiskowej rywalizacji. Dziewczyny zaprezentowały swe umiejętności na turnieju o „Puchar Dębu Bartek” w Zagnańsku który otworzyły meczem pokazowym z drużyną KSP Kielce, która skupia się właśnie na szkoleniu piłkarskim dziewcząt. Były to zawody, w których uczestniczyli mężczyźni
z niepełnosprawnością intelektualną. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc w organizacji charytatywnego turnieju.
Dziewczęta w zimowej przerwie od zajęć szkolnych uczestniczyły w turnieju „Ferie w Podokręgu Sandomierz” dzielnie rywalizując z chłopcami kategorii Orlik. Na zaproszenie Stali Mielec uczestniczyliśmy również w turnieju organizowanym
z okazji Dnia Kobiet, gdzie dziewczęta z powadzeniem rywalizowały z drużynami z Tarnowa i Łańcuta, ulegając tylko drużynie gospodarzy.

Nasze młode piłkarki odbyły również zajęcia z trenerami „Mobilnej Akademii Młodych”, gdzie zaprezentowały się z bardzo dobrej strony. Dziewczyny wystąpią też w wojewódzkim finale rozgrywek o Puchar Tymbarku gdzie powalczą o wyjazd na ogólnopolski finał tych rozgrywek na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dobre występy naszych zawodniczek nie uszły uwadze trenerów kadry województwa. Zaowocowało to powołaniem dla trójki z nich (Zuzia Pakuła, Nikola Gomuła, Magdalena Olejarnik) do Kadry Województwa Świętokrzyskiego dziewcząt w kategorii U13.

            Ubiegłoroczne starania naszych zawodniczek i zawodników zostały podsumowane i docenione na cyklicznie odbywającej się Gali Sportu. Uczestnicy naszych zajęć zostali nagrodzeni strojami piłkarskimi ufundowanymi przez Miasto
i Gminę Połaniec.

Podsumowując, wiosną jeśli tylko okoliczności pozwolą czeka nas dużo pracy i emocji związanych z udziałem naszych podopiecznych w treningach i zawodach sportowych. Chcemy pokazać, że nasi młodzi podopieczni z programu „Aktywny Junior” wypadają pozytywnie na tle swych rówieśników z innych miejscowości i również mamy się kim i czym pochwalić.
Ale nie wynik jest najważniejszy. Rozgrywki w poszczególnych federacjach europejskich skłaniają się ku temu by w najmłodszych grupach dziecięcych wyeliminować klasyfikację, wyniki itp. Uważamy że jest to słuszna droga
i mamy nadzieję że w niedługim czasie taka forma rozgrywek zawita również do kraju nad Wisłą. Pierwsze województwa testują już takie rozwiązania. W sporcie dzieci, owszem czasami i gra pod presją jest potrzebna by zdobyć pewne nawyki,
ale głównie chodzi o to by wynik nie odgrywał tak dużego znaczenia. Liczy się w nim radość z gry, zaangażowanie, systematyczność i współpraca w grupie.

Na koniec mogę zapewnić, że my również jako kadra trenerska nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje.
Czytamy branżową prasę i literaturę, a także uczestniczymy w kursach, konferencjach i szkoleniach.

Życzymy wszystkim naszym podopiecznym i ich rodzinom zdrowia. Młodym adeptom futbolu szybkiego powrotu do szkoły
i oczywiście treningu na boisku:)

Ze sportowym pozdrowieniem

Kadra trenerska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Połańcu.